Yol Bakım ve Onarım Çalışmalarında Kullanılması Gereken Trafik Malzemeleri

Kategori: Trafik Otopark Malzemeleri | 0

yol-bakim-ve-onarim-calismalarinda-kullanılmasi-gereken-trafik-guvenlik-...

Şehir içi ve karayollarında yapılan bakım ve onarım çalışmalarından sürücülerin haberdar olması gereklidir. İş sağlığı ve güvenliği kuralları gereğince yol yapımında çalışan personelin ve seyir halinde olan sürücülerin bilgilendirmesi yapılmalıdır. İş makinasının çalışma alanının belirlenmesi, sürücülerin uyarılması için trafik malzemelerinin belirli bir konumdan itibaren konumlandırılması gibi iş sahası içerisinde güvenliğin sağlanması için trafik güvenlik malzemeleri kullanılmaktadır. Trafik malzemeleri kullanılmadan gerçekleştirilen yol bakım ve onarım çalışmalarında sivil araçların ve çalışan personelin can güvenliği tehlike altındadır. Özellikle transit yollar üzerinde yapılan çalışmalarda araçların hızı yüksek olduğundan dolayı yol çalışmasını fark etme oranı düşmektedir. Bu yüzden çalışma yapılan alandan itibaren araçların hızını düşürmesi gereken noktaya kadar trafik malzemeleri ile sivil araçlar uyarılmalıdır.

Delinatör, yol yapım çalışmasında şerit ayırıcı olarak kullanılabilecek bir trafik malzemesidir. Delinatörleri özellikle yapım çalışmasının uzun süreceği sahalarda tercih edebilirsiniz. Delinatörlerin zemine montajının kolay olması ve sabit kalmasından dolayı rüzgar vb. hava koşullarından etkilenmez. Belirli aralıklarla yol üzerine sabitlenerek araçlara şerit daralması olduğunu bildirebilirsiniz. Gece sürüşünde delinatör üzerinde bulunan reflektif bant sayesinde araçların fark edebilmesi sağlanır. Delinatör çeşitleri arasından esnek delinatör ve demonte delinatörler bulunmaktadır. Delinatör 30 cm, delinatör 45 cm, delinatör 75 cm ve delinatör 100 cm uzunluğa sahip olan delinatörlerden kullanım alanınıza göre tercih yapabilirsiniz.

Trafik konisi ise iş sahalarında genellikle kısa süreli çalışmalar için tercih edilmektedir. Şerit daraltmak ve ayırmak amacıyla da kullanılabilen trafik dubaları iş sahasından sürücüleri haberdar etmektedir. Trafik hunisi olarak da bilinen trafik konisinin yol üzerine konumlandırırken dikkat edilmesi gereken nokta, sürücünün yol çalışmasından haberdar olmasından sonra gerekli önlemleri alması (hız düşürme, şerit değiştirme vs.) için gerekli süreyi sağlaması gereklidir. Kısa mesafeler ve yanlış şekilde konumlandırılmış trafik konisi sürücülerin kaza riskini arttırmaktadır. Trafik konisi kullanılacak olan iş sahasında hava şartlarının olumsuzluğu söz konusu ise mıcır tabanlı veya kauçuk tabanlı trafik dubası kullanılmalıdır. Trafik konisi çeşitlerinden trafik konisi 90 cm ve trafik konisi 75 cm uzunluğa sahip trafik konilerinden birini tercih edebilirsiniz. Yol dubası fiyatları uzunluğuna ve üretildiği malzemeye göre değişiklik göstermektedir.

Yol çalışmasının geceye kadar süreceği veya daha uzun süreceği söz konusu olduğu zaman gece görüşünü kısıtlamayacak trafik malzemeleri seçilmelidir. Delinatör, trafik dubası kullanıldığında üzerinde reflektif bantların olmasına özen gösterilmelidir. Eğer var olan delinatör veya trafik dubası üzerinde reflektör bulunmuyorsa reflektif bant alarak üzerine yapıştırılmalıdır. Gece görüşlerini arttırmak ve sürücülerin bilgilendirmesini sağlamak için uyarı dikmesi üzerine flaşör lambası takılmalıdır. Uyarı dikmesi üzerine aynı zamanda trafik işaretleri takılarak araçların hız kontrollerini yapması sağlanır.

Yol yapım çalışmalarında hız kaynaklı oluşabilecek riskleri önlemek ve yayaların güvenliğini sağlamak adına yol yapımını gerçekleştiren firmaların hız kesicileri de kullanması gereklidir. Özellikle aşırı hız yapılmaya uygun olan şehir içi yollarda bakım ve onarım çalışmalarının bitiminde hız kesicilerin montajı yapılmalıdır. Plastik hız kesici ve kauçuk hız kesici olarak iki farklı malzemeden üretilmektedir. Yol yapım firmaları genellikle kauçuk hız kesiciler kullanılmaktadır.

Yol bakım ve onarım çalışmaları için kullanacağınız trafik malzemelerini toptan veya perakende olarak Crossroad Trafik malzemelerinden uygun fiyatlarıyla satın alabilirsiniz. Kullanılacak trafik malzemeleri hakkında bilgi almak ve sipariş vermek için 0542 239 42 09 ücretsiz danışma hattımızı arayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın